«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ԱԺ քարտուղարության ընդհանուր բաժինը հրապարակել է 2017 թ. առաջին եռամսյակի նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը:
Ընդունվել, գրանցվել եւ Ազգային ժողովի նախագահին է հանձնվել քաղաքացիների 119 նամակ, փոխնախագահներին` 33 նամակ: ԱԺ նախագահը եւ փոխնախագահները պատասխանել են բոլոր նամակներին:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին է հանձնվել քաղաքացիների 316 նամակ, ԱԺ խմբակցություններին՝ 132 նամակ. պատասխանել են բոլորին: ԱԺ նախագահի աշխատակազմին եւ ԱԺ աշխատակազմին հասցեագրված է եղել 17 նամակ:

617 Letters Received
According to the Law on The Procedure for Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints, the General Division of the NA Secretariat announced brief information for 2017 first quarter results of letter considerations.
The citizens’ 119 letters have been accepted, registered and delivered to the NA President, 33 letters have been delivered to the Vice Presidents. The NA President and Vice Presidents have answered all the letters.
The citizens’ 316 letters have been delivered to the NA Standing Committees, 132 have been delivered to the NA Factions: all of them have been answered. 17 letters have been addressed to the NA Speaker’s Staff and NA Staff
Legislative, legal, health care, social, educational and financial issues are raised in the letters.